Do czasu dokonania działu spadku każdy spadkobierca odpowiada solidarnie z pozostałymi współspadkobiercami za całość długów spadkowych.
Co to oznacza w praktyce? To, że osoba dochodząca zapłaty długu spadkowego może całość tego długu wyegzekwować od jednego spadkobiercy, który dziedziczył np. tylko 1/5 spadku. Wprawdzie tenże spadkobierca może następnie dochodzić stosownego zwrotu zapłaconego roszczenia od pozostałych współspadkobierców (od każdego w części odpowiadającej jego udziałowi w spadku), ale po pierwsze wymaga to już inicjatywy i wysiłku z jego strony, a po drugie efekt tych działań zależy od wypłacalności poszczególnych współspadkobierców.
Natomiast po dokonaniu działu spadku każdy współspadkobierca odpowiada za długi spadkowe samodzielnie w stosunku do wielkości swojego udziału w spadku. Oznacza to praktycznie, że jeśli wierzyciel chce w pełni zaspokoić swoją wierzytelność, to musi pozwać wszystkich spadkobierców – indywidualnie każdego z nich o wykonanie jego własnego (i odrębnego od pozostałych) długu. We wskazanym powyżej przykładzie spadkobierca dziedziczący w udziale 1/5 odpowiadałby jedynie za dług do wysokości 1/5.
Szybkie dokonanie działu spadku ma zatem nie tylko wpływ na los majątku spadkowego, ale również zmienia sposób odpowiedzialności osób dziedziczących za zobowiązania zmarłego.
Warto o tym pamiętać rozważając złożenie stosownego wniosku w sądzie.