Czy świadkiem testamentu ustnego może być jeden ze spadkobierców?
Testament ustny może być sporządzony jedynie w sytuacji gdy istnieje obawa rychłej śmierci tego kto go sporządza albo jeżeli wskutek szczególnych okoliczności zachowanie zwykłej formy jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Są to sytuacje niezwykle rzadkie i często trudne do udowodnienia w sądzie.
Dla ważnego złożenia testamentu ustnego ustawodawca wymaga, by osoba go sporządzająca ustnie oświadczyła swoją ostatnią wolę przy jednoczesnej obecności trzech świadków.
Sytuacje w jakich testament taki jest sporządzany często mają miejsce w gronie najbliższej rodziny osoby umierającej, która chce oświadczyć tzw. ostatnią wolę i zadecydować o tym kto po niej będzie dziedziczyć.
Kodeks cywilny wprowadza wiele wskazań co do tego kto nie może być świadkiem takiego testamentu.
Między innymi nie może nim być osoba, dla której w tymże testamencie ustnym została przewidziana jakakolwiek korzyść. Nie mogą być również świadkami małżonek tej osoby, jej krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia (czyli np. brat). Przekroczenie tej normy rodzi dotkliwe skutki przewidziane prawem.
Jeżeli zatem dana osoba decyduje się na sporządzenie testamentu ustnego w tak nagłych i trudnych sytuacjach, które pozwalają na skorzystanie z tej szczególnej formy, warto przywołać jako świadków osoby obce, aby zwiększyć szanse obrony ważności dyspozycji zawartych w tymże testamencie.