Odrzucenie spadku w imieniu dziecka po zmianach wprowadzonych 15 listopada 2023 roku
W ostatnich dniach w prasie szeroko nagłaśniane są zmiany przepisów prawa jakie weszły w życie 15 listopada 2023 roku, które znacząco ułatwiły odrzucanie spadku w imieniu małoletnich dzieci. Warto jednak zwrócić uwagę na pewne warunki w jakich skorzystać można z nowej, uproszczonej ścieżki pozwalającej na odrzucenie spadku w trybie nie wymagającym ingerencji sądu.
Rodzice mogą aktualnie odrzucić spadek w imieniu dziecka bez zezwolenia sądu (opiekuńczego lub sądu spadku w sytuacji gdy doszło już do wszczęcia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po danej osobie), jednakże jedynie pod określonymi warunkami.
Po pierwsze takie odrzucenie dotyczy wyłącznie sytuacji gdy dotyczy spadku, który dziecko nabywa w wyniku jego wcześniejszego odrzucenia przez rodzica. Po drugie przy takim odrzuceniu współdziałać muszą oboje rodzice. Po trzecie wreszcie spadek musi być odrzucany przez wszystkie dzieci, a także wnuki, jeśli dany rodzic ma zarówno niepełnoletnie dzieci, jak i wnuki.
Korelują z tym przepisy proceduralne w myśl, których rodzic, składając w imieniu dziecka oświadczenie o odrzuceniu spadku, oświadcza pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia o:
1) przysługiwaniu mu władzy rodzicielskiej i jej zakresie,
2) wyrażeniu przez drugiego z rodziców zgody na odrzucenie spadku, chyba że oświadczenie to jest składane wspólnie,
3) uprzednim odrzuceniu spadku przez któregokolwiek z rodziców,
4) odrzuceniu spadku przez innych zstępnych rodziców tego dziecka
W sytuacji gdy zachodzą wskazane powyżej warunki konieczne do odrzucenia spadku w imieniu małoletniego dziecka to oświadczenie takie można złożyć u notariusza co znacznie ułatwia i przyspiesza dokonanie tej czynności.